Sosyal Gelişim Etkinlikleri 5-6 Yaş

BASİT ALETLER KULLANARAK YAPI-İNŞA OYUNLARI PLANLIYOR VE OYNUYORUM.
 
Etkinlik Önerileri:
 
  1. Değişik şekillerde küpler, tahtalar, ipler, ufak makaralar vs. gibi birçok malzeme temin edin. Çocuğun bu malzemeleri kullanarak neler yapılabileceğini anlaması için onunla oynayın. Bu nesnelerin ne şekilde kullanılacağının “püf noktasını” çocuğa gösterin.
 
  1. Basit bir dille tahterevalli, kaldıraç, makara gibi aletleri anlatın ve bunlarla neler yapılabileceğini çocuğa gösterin. Çocuğun bu fikirleri yapı-inşa planlarında kullanmasını destekleyin. Tahterevallinin denge noktasını gösterebilmek için çocuğun bebeğine ufak bir tahterevalli yapın. Ufak bir makara sistemi kurarak eldiven asın veya makara yoluyla başka bir çocuğa gizli mesaj gönderin. Ağır bir taşı kaldıraç ile yerinden oynatın. Çocuğun doğal çevresinde kaldıraç makaralar ve tahterevalli kullanan nesneler bulun.
 
  1. Mümkünse, çocuğun üzerinde çalıştığı projeyi bozmadan başka bir oyun zamanına kadar saklamasına izin verin, böylece üzerinde çalışmaya devam edebilir. Evde bazı yerler toplanıp, oyuncaklar kaldırmalıdır ama devam eden projeler için bir yer olduğu gibi bırakmalıdır.